所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Battery Life | 200 hrs |
| Battery Type | 9 V |
| Bench/Handheld | Handheld |
| Dimensions | 79 x 183 x 38mm |
| Display Type | LCD |
| Height | 38mm |
| Length | 79mm |
| Maximum Capacitance Measurement | 2000µF |
| Maximum Inductance Measurement | 200H |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Resistance Measurement | 20 MΩ |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Model Number p | LCR55A |
| Power Source | Battery |
| Weight | 311g |
| Width | 183mm |
| Product Category | Component Testers |
| Operating Temperature Range | 0 C to 50 C |
| Capacitance Range | 200 pF to 200 nF |
| Inductance Range | 200 uH to 200 H |
| Resistance Range | 20 Ohms to 20 mOhms |
| Unit Weight | 11 oz |
| Measured Components | Capacitance, Diodes, Inductance, Resistance, Transistors |
| Voltage | 9 V |
| Part # Aliases | 3026976 |
| Type | Handheld |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Battery Size Code | :PP3 |
| Capacitance Measuring Range | :20pf, 2nF, 20nF, 200nF, 2µF, 20µF, 200µF, 2mF |
| Continuity Measuring Ranges | :30R |
| DMM Type | :Hand Held |
| External Depth | :38mm |
| External Length / Height | :183mm |
| External Width | :80mm |
| Inductance Measuring Ranges | :200uH, 2mH, 20mH, 2H, 20H, 200H |
| No. of Digits / Alpha | :3-1/2 |
| Resistance Measuring Range | :20ohm, 200ohm, 2kohm, 20kohm, 200kohm, 2Mohm, 20Mohm |
| Safety Category | :IEC1010-1 |
| Transistor Test | :Hfe,Iceo |
| Weight (kg) | 0.66 |
| Tariff No. | 90303100 |
| Function | Resistance, Capacitance |
| Style | Handheld |
| Features | Auto Off, Hold, Max |
| Display Count | 2000 |
| Display Digits | 3.5 |
| Other Names | 3026976 |
| Functions, Extra | Continuity, Diode Test |
| Ranging | Manual |
| Standard Package | 1 |
| Includes | Battery, Manual, Test Leads, Clips |
| Response | Average |
| rohs | Vendor undefined / Vendor undefined |
| PrimaryType | LCRMeter |
咨询QQ
热线电话