所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 4TO-263 |
| Polarity | Positive |
| Type | Linear |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2.6 V |
| Maximum Input Voltage | 30 V |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1.3@1.5A V |
| Line Regulation | 10 mV |
| Load Regulation | 0.1(Typ) % |
| Maximum Quiescent Current | 10 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Packaging | Tube |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 1.5A |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-3 |
| Voltage - Output | 5V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 1.3V @ 1.5A |
| Current - Output | 1.5A |
| Package / Case | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| Voltage - Input | Up to 25V |
| rohs | Contains lead / RoHS compliant by exemption |
| Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |
| Length | 10.16mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | TO-263 |
| Pin Count | 4 |
| Width | 8.64mm |
| Series | LM1086 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 45 |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Polarity Type | Positive |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Input Voltage | 30 V |
| Input Voltage (Min) | 2.6 V |
| Quiescent Current (Max) | 10 mA |
| Topology | LDO |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 1.3@1.5A |
| Output Current | 1.5 A |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 1.5@1.5A |
| Input Voltage Min | :2.6V |
| Input Voltage Max | :27V |
| Dropout Voltage Vdo | :1.3V |
| No. of Pins | :3 |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 3 - 168 hours |
| Weight (kg) | 0.002 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | DDPAK/TO-263 (KTT) | 3 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 45 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Accuracy | 1.5 |
| Fixed Output Options | 1.8 2.5 2.85 3.3 3.45 5 |
| Vout | |
| Package Group | DDPAK/TO-263 TO-220 WSON |
| Output Options | Adjustable Output Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Overcurrent Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 |
| Output Capacitor Type | Ceramic Non-Ceramic |
| Iout | 1.5 |
| Datasheet | SNVS039J |
| Vout2 | |
| Noise | |
| Vdo | 1300 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 2 |
| PSRR @ 100KHz | |
| Vin | 27 |
| Regulated Outputs | 1 |
咨询QQ
热线电话