所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC N |
| Type | Inverting|Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 40 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Efficiency | 82(Typ) % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Efficiency | 82(Typ) |
| Switching Frequency | 173 |
| Output Type | Fixed |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Minimum Input Voltage | 4.5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Package Length | 5(Max) |
| Pin Count | 8 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Output Voltage | 5 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Maximum Output Current | 0.5 |
| Maximum Input Voltage | 40 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Synchronous Rectifier | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output | 5V |
| Current - Output | 500mA |
| Voltage - Input | 4.5 V ~ 40 V |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Series | LM2594 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage MAX | 60 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Input Voltage MIN | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Topology | Buck |
| Package Type | SOIC N |
| Switching Freq | 173 KHz |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Input Voltage (Min) | 4.5 V |
| DC to DC Converter Type | Inverting/Step Down |
| Rad Hardened | No |
| Input Voltage | 40 V |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2500 | LARGE T&R |
| Preset Vout | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_snvs118c.gif |
| Undervoltage Lockout | |
| 7 to 30 Vin Max | |
| Control Mode | Voltage Mode |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Vout | 37 |
| Brand | SIMPLE SWITCHER |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Reference Design | |
| <7 Vin Max | |
| Duty Cycle | |
| Iout | 0.5 |
| Switch Current Limit | |
| Datasheet | SNVS118C |
| Vout2 | |
| Compensation | Internal |
| Special Features | |
| Market Segment | Industrial |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Soft Start | |
| Iq | |
| Vin | 40 |
| >30 Vin Max Converter | >30 Vin Max. Converter |
| Vref Accuracy | 4 |
| Regulated Outputs | |
| Function | Regulator |
| No of outputs | 1 |
| Switching frequency | 150 kHz |
| Output current | 0.5 |
| Output type | Fixed |
| Output voltage, fixed | 5 |
| Operating temperature | -40...+125 °C |
| Input voltage | 4.5...40 V |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Tradename | Simple Switcher |
咨询QQ
热线电话