所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28TSSOP |
| Type | Synchronous Step Down Controller |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 1.3 to 30 V |
| Output Current | 20 A |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 30 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Standard Package Name | TSSOP |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Output Voltage | 1.3 to 30 |
| Switching Frequency | 300(Typ) |
| Input Voltage | 4.5 to 30 |
| Packaging | Rail |
| Output Current | 20 |
| Package Width | 4.5(Max) |
| PCB | 28 |
| Package Length | 9.8(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Pin Count | 28 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Applications | Embedded systems, Console/Set-Top boxes |
| Current - Supply | 1mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 30 V |
| Package/Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Factory Pack Quantity | 48 |
| Series | LM2642 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Duty Cycle - Max | 98 % |
| Input Voltage | 4.5 V to 30 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package / Case | TSSOP-28 |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | No |
| Primary Input Voltage | :30V |
| No. of Outputs | :1 |
| Voltage Regulator Case Style | :TSSOP |
| No. of Pins | :28 |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Adjustable Output Voltage Max | :27V |
| Adjustable Output Voltage Min | :1.238V |
| Base Number | :2642 |
| Frequency | :300kHz |
| IC Generic Number | :2642 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +125°C |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Termination Type | :SMD |
| Voltage Regulator Type | :Step Down (Buck) |
| Weight (kg) | 0.00011 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Status | NRND |
| Replaced By | LM2642MTC/NOPB |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | TSSOP (PW) | 28 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 48 | TUBE |
| Control Mode | Current Mode |
| Functional Diagram | fbd_snvs203i.gif |
| New Flag | |
| Iout2 | 6 |
| HiRel | |
| Vout | 27 |
| Brand | |
| Package Group | TSSOP |
| Reference Design | |
| Topology | Buck |
| Duty Cycle | 98 |
| Iout | 6 |
| Datasheet | SNVS203I |
| Special Features | Adjustable Current Limit Enable Phase Interleaving Power Good Synchronous Rectification |
| Market Segment | Communications & Telecom Computing & Multimedia Industrial |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Soft Start | |
| Iq | 1 |
| Vin | 30 |
| Vref Accuracy | |
| Regulated Outputs | 2 |
| Shutdown Current |
咨询QQ
热线电话