所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8TSSOP |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Output Type | Open Collector/Emitter |
| Typical Response Time | 0.165 us |
| Strobe Capability | Yes |
| Typical Voltage Gain | 106.02 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 30 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.75 V |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Comparator ICs |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Analog Comparators |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Voltage - Max | 30 V |
| Supply Voltage - Min | 3.5 V |
| Offset Voltage (Max) | 7.5 mV |
| Supply Current (Max) | 7.5 mA |
| Response Time | 0.115 us |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-8 |
| Packaging | Tube |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Output Current (Typ) | 50 mA |
| Factory Pack Quantity | 150 |
| Manufacturer Type | Voltage Comparator |
| Typical Single Supply Voltage | 5|9|12|15|18|24|28 |
| Rail to Rail | No |
| Typical Response Time | 0.165 |
| Package Width | 4.5(Max) |
| PCB | 8 |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±15 |
| Maximum Input Bias Current | 0.25@±15V |
| EU RoHS | Compliant |
| Typical Voltage Gain | 106.02 |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Standard Package Name | TSSOP |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Maximum Single Supply Voltage | 30 |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.75 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12 |
| Package Length | 3.1(Max) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Offset Voltage | 7.5@±15V |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.5 |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Technology | Bipolar |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ ±15V |
| Current - Quiescent (Max) | 7.5mA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7.5mV @ ±15V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.5 V ~ 30 V, ±1.75 V ~ 15 V |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Type | General Purpose |
| Package/Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Offset Voltage - Max | 7.5 mV |
| Series | LM311 |
| Unit Weight | 0.001376 oz |
| Supply Current - Max | 7.5 mA |
| Output Current - Typ | 50 mA |
| Input Bias Current (Typ) | 250 nA |
| Input Offset Voltage | 7.5 mV |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Package Type | TSSOP |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | �3/�5/�9/�12 V |
| Power Supply Requirement | Single/Dual |
| Dual Supply Voltage (Min) | �1.75 V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 3.5 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 30 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 5/9/12/15/18/24/28 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | �15 V |
| Voltage Gain in dB | 106.02 dB |
| Supply Current | 7.5 mA |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | TSSOP (PW) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 150 | TUBE |
| Functional Diagram | fbd_slcs007i.gif |
| Input Bias Current (+/-) | 250 |
| OPA: GBW | |
| HiRel | |
| tRESP Low - to - High | 0.115 |
| Package Group | PDIP SO SOIC TSSOP |
| Reference Design | |
| Rail-to-Rail | |
| Operating Temperature Range | 0 to 70 |
| Datasheet | SLCS007I |
| Iq per channel | 7.5 |
| Special Features | Strobe Vos Adj Pin |
| Vos (Offset Voltage @ 25C) | 7.5 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| VICR | 0.5 |
| Vs | 30 |
| 典型双电源电压 | ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| 比较器类型 | 通用 |
| 典型电压增益 | 106.02 dB |
| 最高工作温度 | +70 °C |
| 安装类型 | 表面贴装 |
| 高度 | 1.15mm |
| 电源类型 | 双,单 |
| 最低工作温度 | 0 °C |
| 典型响应时间 | 0.165µs |
| 尺寸 | 3 x 4.4 x 1.15mm |
| 宽度 | 4.4mm |
| 封装类型 | TSSOP |
| 引脚数目 | 8 |
| 长度 | 3mm |
| 每片芯片通道数目 | 1 |
| 输出类型 | 开路集电极/发射极 |
| 典型单电源电压 | 5 → 28 V |
| Supply Type | Single, Dual |
| Operating Supply Current | 7.5 mA |
| Dual Supply Voltage | +/- 3 V, +/- 5 V, +/- 9 V, +/- 12 V |
| Ib - Input Bias Current | 250 nA |
| Reference Voltage | No |
| Operating Supply Voltage | 3.5 V to 30 V |
| Brand | Texas Instruments |
| Vcm - Common Mode Voltage | - 14.7V to 13.8 V |
| Comparator Type | Differential |
| Shutdown | No Shutdown |
| Length | 3 mm |
| Voltage Gain dB | 106.02 dB |
| Features | Strobe, Vos Adj Pin |
| Vos - Input Offset Voltage | 7.5 mV |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Height | 1 mm |
咨询QQ
热线电话