所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC N |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| Type | Standard |
| Maximum Power Dissipation | 740 mW |
| Maximum High Level Output Current | -10 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 50 mA |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 740 |
| Maximum Low Level Output Current | 50 |
| Maximum High Level Output Current | -10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB | 8 |
| Absolute Propagation Delay Time | 100(Typ) |
| Package Width | 4(Max) |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SOIC |
| Package Length | 5(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 150µA |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 15 V |
| Frequency | 3MHz |
| Other Names | LMC555CMXTR |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Series | LMC555 |
| RoHS | No |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Status | NRND |
| Replaced By | LMC555CMX/NOPB |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2500 | LARGE T&R |
| Rating | Catalog |
| No of Outputs | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_snas558k.gif |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 -40 to 85 |
| Package Group | PDIP SOIC DSBGA VSSOP |
| Datasheet | SNAS558K |
| Output Level | |
| VCC | 15 |
| Output Frequency | |
| Reference Design | Y |
| TI Design | Y |
| Special Features | |
| HiRel | |
| Divider Ratio | |
| Operating Frequency Range | |
| 供应商器件封装 | 8-SOIC |
| 操作温度 | -40°C ~ 85°C |
| 电压 - 电源 | 1.5 V ~ 15 V |
| 封装/外壳 | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| 频率 | 3MHz |
| 类型 | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| 电流 - 电源 | 150µA |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| High Level Output Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 50 uA |
| Brand | Texas Instruments |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Low Level Output Current | - 10 mA |
| Pd - Power Dissipation | 740 mW |
| Length | 4.9 mm |
| Propagation Delay - Max | 100 ns (Typ) |
| Supply Voltage - Max | 15 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.5 V |
| Height | 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
咨询QQ
热线电话