所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Limit Switches |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Form | DPDT - 2 NC / 2 NO |
| Actuator | Roller |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating AC | 600 V |
| Voltage Rating DC | 250 V |
| Operating Force | 0.45 N |
| NEMA Rating | 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Termination Style | Wire |
| Series | HDLS |
| Tradename | Microswitch |
| Actuator Style | Side Rotary |
| Product Length | 47.63 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Over-Travel | 20° |
| NEMA Standard as Enclosure Rating | 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Device Type | Rotary |
| Product Depth | 61.9 |
| Mounting | Screw Mount |
| Body Orientation | Right Angle |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Product Height | 119 |
| Housing Material | Zinc Die Cast |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Type | Heavy Duty |
| Operating Force | 0.45 |
| Maximum Operating Temperature | 121 |
| Minimum Operating Temperature | -1 |
| Maximum Pre-Travel | 65° |
| Terminal Type | Conduit |
| Agency Approvals | CCC/CE/CSA/UL |
| Subcategory | Switch Limit |
| Lead Time | 14 Days |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 40° |
| Switch Function | On-On |
| Operating Force, Torque | 4 in-lb |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Overtravel | 20° |
| Operating Temperature | -1°C ~ 121°C |
| Actuator Type | Side Rotary - No Lever |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 115V |
| Ingress Protection | * |
| Pretravel | 65° |
| Circuit | DPDT-DB |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| ActuatorType | OrderSeparately |
| ContactForm | DPDT |
| Current,Rating | 10Amps |
| IPRating | NEMA1,3,4,4X,6,6P,12,13 |
| Material | ZincDie-Cast(Housing) |
| MountingHoleSize | 0.203In. |
| MountingType | Mountbyeitheroftwomethods:(a)usetwo#10screwsfromthefront,or(b)usetwo#10-32UNFscrewsfromtheback. |
| OperatingForce | 4lb-in.(Max.) |
| Standards | ULListed,CSACertified,CEMarked,ENApproved,NEMAApproved |
| Temperature,Operating | -1to121°C |
| Termination | Screws |
| Voltage,Rating | 600VAC |
| Operating Force (OF) | 0,45 N m [4 in lb] max. |
| Pretravel (PT) | 65° max. |
| Overtravel (OT) | 20° min. |
| Differential Travel (DT) | 40° max. |
| Product Type | MICRO SWITCH⢠Heavy-Duty Limit Switches |
| Lever Type | Lever Not Included - Reference Lever Required Accessory |
| Circuitry | 2NC 2NO DPDT Maintained, Snap Action, Double Break |
| Ampere Rating | 10 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 600 Vac and 250 Vdc max. |
| Termination Type | 0.5 in - 14NPT Conduit |
| Housing Type | HDLS Plug-in |
| Series Name | HDLS |
| Sealing | NEMA 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| UL File # | E37138 |
| Comment | Maintained contact |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA, CCC. EN60947-1, EN60947-5-1 |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
咨询QQ
热线电话