所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Contact Form | SPDT - 1 NC / 1 NO |
| Actuator | Lever |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating AC | 600 V |
| Voltage Rating DC | 250 V |
| Operating Force | 0.45 N |
| NEMA Rating | 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| Termination Style | Screw |
| Series | HDLS |
| Tradename | Microswitch |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 3° |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 4 in-lb |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Overtravel | 66° |
| Operating Temperature | -40°C ~ 121°C |
| Actuator Type | Side Rotary - No Lever |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 115V |
| Ingress Protection | * |
| Pretravel | 9° |
| Circuit | SPDT-DB |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 1 |
| Operating Force (OF) | 0,45 N m [4 in lb] max. |
| Pretravel (PT) | 9° max. |
| Overtravel (OT) | 66° min. |
| Differential Travel (DT) | 3° max. |
| Product Type | MICRO SWITCH⢠Heavy-Duty Limit Switches |
| Lever Type | Lever Not Included - Reference Lever Required Accessory |
| Circuitry | 1NC 1NO SPDT Snap Action, Double Break |
| Ampere Rating | 10 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 600 Vac and 250 Vdc max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Termination Type | 0.5 in - 14NPT Conduit |
| Housing Type | HDLS Non Plug-in |
| Series Name | HDLS |
| Sealing | NEMA 1, 3, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
| UL File # | E37138 |
| Comment | Low Temperature Construction; Low differential travel |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA, CCC. EN60947-1, EN60947-5-1 |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
咨询QQ
热线电话