所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 80LQFP |
| Family Name | R8C |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Speed | 24 MHz |
| Data Bus Width | 16|32 Bit |
| RAM Size | 12 KB |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Interface Type | I2C/IEBus/UART |
| On-Chip ADC | 24-chx10-bit |
| Number of Programmable I/Os | 71 |
| Number of Timers | 9 |
| Watchdog | 1 |
| Standard Package | Trays |
| Mounting | Surface Mount |
| ADC Bits | 10 |
| Package Width | 12 |
| PCB | 80 |
| ADC Channels | 24 |
| EU RoHS | Compliant |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| UART | 3 |
| Minimum Operating Temperature | -20 |
| Supplier Package | LQFP |
| Standard Package Name | QFP |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Clock Rate | 24 |
| Data Bus Width | 16 |
| Programmability | Yes |
| Maximum Speed | 24 |
| Package Length | 12 |
| CECC Qualified | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.2 |
| Pin Count | 80 |
| Package Height | 1.4 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| I2C | 1 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Matchcode | M30280FCHP#U5B |
| USB | No |
| Unit Pack | 119 |
| Standard Leadtime | 16 weeks |
| T(A)min | -20°C |
| I²C No. | 2 |
| Bus width | 16Bit |
| Leadfree Defin. | RoHS-conform |
| ROM-Type | FLASH |
| max No.ADC | 24channels |
| T(A)max | 85°C |
| max ADC Resol. | 10Bit |
| max No.Timer | 8 |
| Digital I/O | 71pins |
| EEPROM Size | 0Byte |
| U(cc) max | 5.5V |
| max No. PWM | 13 |
| Ethernet | 0 |
| DisplayResolut. | no |
| SPI No. | 0 |
| MOQ | 1 |
| CAN No. | 0 |
| Frequency (max) | 20MHz |
| Packaging | TRAY |
| U(cc) min | 2.7V |
| ROM Size | 132KByte |
| Core Processor | M16C/60 |
| Core Size | 16-Bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Data Converters | A/D 24x10b |
| Connectivity | I²C, IEBus, SIO, UART/USART |
| Number of I /O | 71 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Speed | 20MHz |
| Other Names | M30280FCHPU5B |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Number of I/O | 71 |
咨询QQ
热线电话