所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 64LQFP |
| Family Name | HCS08 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 2 KB |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Programmable I/Os | 56 |
| Watchdog | 1 |
| Standard Package | Trays |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Core | S08 |
| Maximum Clock Frequency | 20 MHz |
| Data RAM Size | 2048 B |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Package / Case | LQFP-64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| A/D Bit Size | 10 bit |
| A/D Channels Available | 8 |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of Timers | 8 |
| Packaging | Tray |
| Processor Series | MC9S08 |
| Factory Pack Quantity | 160 |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V, 2.08 V |
| Mounting | Surface Mount |
| ADC Bits | 10 |
| Package Width | 10 |
| PCB | 64 |
| ADC Channels | 8 |
| EU RoHS | Compliant |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| SPI | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | LQFP |
| Standard Package Name | QFP |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Clock Rate | 40 |
| Data Bus Width | 8 |
| Programmability | Yes |
| Device Core | S08 |
| Maximum Speed | 40 |
| Package Length | 10 |
| CECC Qualified | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8|2.08 |
| Pin Count | 64 |
| Package Height | 1.45(Max) |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 |
| I2C | 1 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Core Processor | S08 |
| Core Size | 8-Bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Number of I /O | 56 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 40MHz |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Unit Weight | 0.012231 oz |
| Series | S08GB |
| Frequency (Max) | 40 MHz |
| Total Internal Ram Size | 2KB kB |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package Type | LQFP |
| Number of Timers - General Purpose | 8 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Device Core Size | 8 b |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Cpu Family | HCS08 |
| Programmable | Yes |
| # I/Os (Max) | 56 |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8/2.08 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6 V |
| Frequency | 40 MHz |
| Controller Family/Series | :S08GB |
| RAM Memory Size | :2KB |
| CPU Speed | :40MHz |
| No. of I/O's | :56 |
| Digital IC Case Style | :LQFP |
| No. of Pins | :64 |
| Embedded Interface Type | :I2C, SCI, SPI |
| Supply Voltage Min | :1.8V |
| Supply Voltage Max | :3.6V |
| MSL | :MSL 3 - 168 hours |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Clock Frequency | :20MHz |
| Flash Memory Size | :32KB |
| No. of ADC Inputs | :8 |
| No. of PWM Channels | :8 |
| No. of Timers | :2 |
| Number of bits in ADC | :10 |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Supply Voltage Range | :1.8V to 3.6V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.35 |
| Tariff No. | 85411000 |
咨询QQ
热线电话