所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2Case MPG06 |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 50 V |
| Peak Average Forward Current | 1 A |
| Peak Reverse Recovery Time | 1600(Typ) ns |
| Peak Reverse Current | 5 uA |
| Peak Forward Voltage | 1.1 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 40 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V |
| Thermal Resistance | 67°C/W Ja |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | MPG06 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 600ns |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Package/Case | MPG06, Axial |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5500 |
| Product | Standard Recovery Rectifiers |
| Product Category | Rectifiers |
| Forward Continuous Current | 1 A |
| Forward Voltage Drop | 1.1 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Reverse Voltage | 50 V |
| Reverse Current IR | 5 uA |
| Recovery Time | 600 ns |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Package / Case | MPG06 |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Max Surge Current | 40 A |
| If - Forward Current | 1 A |
| Vr - Reverse Voltage | 50 V |
| Ir - Reverse Current | 5 uA |
| Brand | Vishay Semiconductors |
| Vf - Forward Voltage | 1.1 V |
| Height | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Length | 3.18 mm |
咨询QQ
热线电话