所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Jam Nut |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Bulk |
| Finish Variation | olive drab cadmium plate nickel base |
| MS Number | 27468 |
| Shell Style | jam nut receptacle |
| Insert Arrangement | 9-35 |
| Shell Size | 9 |
| Contact Type | socket contacts |
| Service Class | for potting applications |
| Contacts Supplied | Yes |
| Orientation | N (Normal) |
| Voltage - Rated | 400VAC, 500VDC |
| Mounting Type | Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination | Crimp |
| Shell Size - Insert | 9-35 |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Shell Material, Finish | Nickel, Olive Drab Cadmium Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Current Rating | 5A |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) |
| Number of Positions | 6 |
| Features | Shielded |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| RoHS | No |
| Series | LJT |
| MIL Type | MIL-DTL-38999 |
| Termination Style | Crimp |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Number of Positions / Contacts | 6 |
| Part # Aliases | 88-443661-35S |
| Product Type | Receptacles |
| Shell Plating | Olive Drab Cadmium |
| Connector Body Material | :Aluminium |
| Connector Mounting | :Panel |
| Connector Shell Size | :9 |
| No. of Contacts | :6 |
| Contact Termination | :Crimp |
| Contact Material | :Copper |
| Contact Plating | :Gold |
| Approval Category | :MIL-C-27599 Series I, MIL-DTL-38999 Series I |
| Connector Insert Type | :9-35 |
| Weight (kg) | 0.001 |
| Tariff No. | 85369010 |
| Insert Rotation/Keying | Normal |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Specification | MIL-DTL-38999 |
| Operating Voltage AC V RMS Max | 1300 |
| Contact Style | Socket |
| Connector Style | Receptacle |
| Shielding | Yes |
| Crimp Wire Gauge | 28,26,24,22 |
| Contact Size | 6#22D |
| Operating Temperature °F (°C) | -85 to +347 (-65 to +175) |
| Endbell Type | Potted |
| Contact Mating Life | 500 |
| Amperage Rating | 3A |
| Contacts, # of | 6 |
| Sealing | Meets IP66 |
| Insert Material | Hard Dielectric |
| Weight (lbs) | 0.04093 |
| Shell Color | Olive Drab |
| Service Rating | M |
| Weight (g) | 18.56566 |
| Grommet & Seals Material | Silicone |
咨询QQ
热线电话