所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.9@1.5A |
| Minimum Input Voltage | 2.5 |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Output Type | Fixed |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | DFN EP |
| Standard Package Name | DFN |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Line Regulation | 0.03%(Typ) |
| Load Regulation | 0.03%(Typ) |
| Special Features | Current Limit|Short Circuit Prote... |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.3@1.5A |
| Output Voltage | 3 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Maximum Output Current | 1.5 |
| Accuracy | ±3 |
| Maximum Input Voltage | 9 |
| Lead Shape | No Lead |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 1.6A |
| Standard Package | 3,000 |
| Supplier Device Package | 6-DFN (3x3) |
| Voltage - Output | 3V |
| Current - Output | 1.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Voltage - Input | Up to 9V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Output Current | 1.5 A |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage MAX | 9 V |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Output Voltage | 3 V |
| Dropout Voltage - Max | 1.3 V at 1500 mA |
| Voltage Regulation Accuracy | 3 % |
| Reference Voltage | 0.9 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 2.5 V |
| Brand | ON Semiconductor |
| Length | 3 mm |
| Series | NCP565 |
| Height | 0.85 mm (Max) |
| Dropout Voltage | 0.9 V at 1500 mA |
咨询QQ
热线电话