所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 7TO-263 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 55 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 160 A |
| RDS-on | 3@10V mOhm |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Typical Rise Time | 20 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 90 ns |
| Typical Fall Time | 10 ns |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 |
| Package Width | 9.15 |
| PCB | 6 |
| Maximum Power Dissipation | 1800 |
| Maximum Drain Source Voltage | 55 |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Drain Source Resistance | 3@10V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | TO-263 |
| Standard Package Name | D2PAK |
| Maximum Operating Temperature | 175 |
| Channel Type | N |
| Package Length | 10 |
| Pin Count | 7 |
| Package Height | 4.45 |
| Maximum Continuous Drain Current | 160 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tab | Tab |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Unit Pack | 0 |
| MOQ | 1 |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C | 160A (Tc) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Supplier Device Package | TO-263-7 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3 mOhm @ 80A, 10V |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide |
| Power - Max | 1.8W |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 10350pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 180nC @ 10V |
| Package/Case | TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | NP160N055TUJ-E1-AYDKR |
| Continuous Drain Current | 160 A |
| Gate-Source Voltage (Max) | �20 V |
| Power Dissipation | 1.8 W |
| Operating Temp Range | -55C to 175C |
| Package Type | TO-263 |
| Polarity | N |
| Type | Power MOSFET |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Drain-Source On-Volt | 55 V |
| Rad Hardened | No |
咨询QQ
热线电话