所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Factory Pack Quantity | 10 |
| Product Category | Standard Circular Connector |
| Current Rating | 7.5 A |
| Series | Neutricon |
| Termination Style | Solder Lug |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Unit Weight | 1 oz |
| Number of Positions / Contacts | 1-8 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mating Style | Quick Lock |
| Shell Style | Plug |
| Product Type | Connectors |
| Shell Plating | Gold |
| Connector Type | :Circular Industrial |
| Connector Body Material | :Zinc |
| Gender | :Socket |
| Connector Mounting | :Cable |
| Connector Shell Size | :- |
| Insert Arrangement | :- |
| No. of Contacts | :8 |
| Contact Termination | :Solder |
| Contact Material | :Brass |
| Contact Plating | :Gold |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Body Diameter | :17.0mm |
| Body Plating | :Black Chrome |
| Cable Diameter Max | :7mm |
| Cable Diameter Min | :3mm |
| Cross-section Area Max | :1mm² |
| Current per Contact Max | :7.5A |
| Dielectric Strength VDC | :1500V |
| Flammability Rating | :UL94HB |
| IP / NEMA Rating | :IP5X |
| Insulation Resistance | :0.5Gohm |
| Mating Force | :25N |
| Operating Temperature Max | :+80°C |
| Operating Temperature Min | :-30°C |
| Voltage Rating V AC | :50V |
| Wire Size AWG Max | :18AWG |
| Weight (kg) | 0.028 |
| Tariff No. | 85366990 |
咨询QQ
热线电话