所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Stud Size | 7.93 mm |
| Wire Size | 8 AWG |
| Standard Package | Bulk |
| Product Category | Terminals |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Ring Terminals |
| Series | P8 |
| Wire Gauge | 8 |
| Stud / Tab Size | 5/16 in |
| Insulation | Not Insulated |
| Gender | Female |
| Termination Style | Wire |
| Length | 1.25 in |
| Packaging | Bulk |
| Factory Pack Quantity | 200 |
| Wire Size | 8 |
| Plating | Tin |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 14.99 |
| Product Length | 31.75 |
| Body Material | Copper |
| Stud Size | 7.93 |
| Insulation Material | Non-Insulated |
| Subcategory | Connector Terminals |
| Lead Time | 14 Days |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Length - Overall | 1.250" (31.75mm) |
| Features | Brazed Seam |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Insulation Diameter | 0.280" (7.11mm) |
| Width - Outer Edges | 0.590" (14.99mm) |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Termination | Crimp |
| Contact Finish | Tin |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Material | Copper |
| Unit Weight | 1.540 lbs |
咨询QQ
热线电话