所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Audio D/A Converter ICs |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Converters | 2 |
| Resolution | 16 bit |
| Interface Type | Serial |
| SNR | 98 dB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Number of DAC Outputs | 2 |
| Operating Temperature Range | - 25 C to + 85 C |
| Package / Case | SSOP-28 |
| Packaging | Reel |
| Number of Channels | 2 |
| Series | PCM2705C |
| Factory Pack Quantity | 2000 |
| Life | New Product: New from this manufacturer. |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3/5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 5.6(Max) |
| PCB | 28 |
| Digital Interface Type | Serial |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| Output Type | Voltage |
| Minimum Operating Temperature | -25 |
| Supplier Package | SSOP |
| Standard Package Name | SSOP |
| Converter Type | Audio |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6/5.25 |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Package Length | 10.5(Max) |
| Pin Count | 28 |
| Conversion Rate | 48Ksps |
| Minimum Single Supply Voltage | 3/4.35 |
| Package Height | 2(Max) - 0.05(Min) |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Applications | USB Audio |
| Standard Package | 2,000 |
| Type | DAC, USB |
| Other Names | 296-29562-2 |
| Package/Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -25 to 85 |
| Package | Pins | SSOP (DB) | 28 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2000 | LARGE T&R |
| # Inputs / # Outputs | 0 / 2 |
| Additional Features | S/PDIF Output Headphone Output |
| TI Design | Y |
| Functional Diagram | alt_sbfs036a.gif |
| Package Group | SSOP |
| Supply Voltage(s) | 3.3, 5 |
| Datasheet | SBFS036A |
| Pd | 175 |
| Reference Design | Y |
| Sampling Rate | 48 |
| Control Interface | HID SPI |
| Product | Audio DACs |
| Description/Function | 98DB SNR STEREO FULL SPEED DAC WITH LINE-OUT AND S/PDIF OUTPUT, BUS/SELF-POWERED (S/W CONTROL) |
| Brand | Texas Instruments |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of DACs | 2 DAC |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 98 dB |
| Output Power | 175 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
咨询QQ
热线电话