所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2DO-41 |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 V |
| Peak Average Forward Current | 1.5@Ta=50C A |
| Peak Reverse Recovery Time | 150 ns |
| Peak Reverse Current | 5 uA |
| Peak Forward Voltage | 1.2 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | DO-41 |
| Standard Package Name | DO-204-AL |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 150 |
| Maximum Continuous Forward Current | 1.5@Ta=50C |
| Package Diameter | 2.72(Max) |
| Peak Reverse Recovery Time | 150 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Reverse Current | 5 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150 |
| Peak Forward Voltage | 1.2 |
| PCB | 2 |
| Package Length | 5.21(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -65 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Unit Pack | 5000 |
| MOQ | 5000 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1.5A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Thermal Resistance | 35°C/W Ja |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
| Package/Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5000 |
| Product | Fast Recovery Rectifiers |
| Product Category | Rectifiers |
| Forward Continuous Current | 1.5 A |
| Forward Voltage Drop | 1.2 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Reverse Current IR | 5 uA |
| Recovery Time | 150 ns |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Package / Case | DO-41 |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Max Surge Current | 50 A |
咨询QQ
热线电话