所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 5SOT-23 |
| Polarity | Positive |
| Type | Linear |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Maximum Output Current | 0.1 A |
| Output Voltage | 3 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.004@2mA|0.06@100mA V |
| Accuracy | ±1.5 % |
| Reference Voltage | 1.267(Typ) V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 130mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output | 3V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.06V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA (Max) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Voltage - Input | Up to 10V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15mm |
| Height | 1.15mm |
| Length | 2.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Width | 1.6mm |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Current | 100 mA |
| Series | REG101-3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage MAX | 10 V |
| Dropout Voltage - Max | 0.01 V at 2 mA |
| Voltage Regulation Accuracy | 1.5 % |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 1.8 V |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Polarity Type | Positive |
| Output Voltage Accuracy | �1.5 % |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Input Voltage | 10 V |
| Input Voltage (Min) | 1.8 V |
| Topology | LDO |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.004@2mA/0.06@100mA |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.01@2mA/0.1@100mA |
| Status | ACTIVE |
| Package | Pins | SOT-23 (DBV) | 5 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Fixed Output Options | 2.5 28 2.85 3 3.3 5 |
| Vout | 5.5 |
| Package Group | SOT-23 SOIC |
| Output Options | Adjustable Output Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Enable Fast Transient Response Foldback Overcurrent Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | |
| Output Capacitor Type | Cap Free Ceramic |
| Iout | 0.1 |
| Datasheet | SBVS026D |
| Vout2 | |
| Noise | 23 |
| Vdo | 60 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 0.4 |
| PSRR @ 100KHz | 46 |
| Vin | 10 |
| Regulated Outputs | 1 |
咨询QQ
热线电话