所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8VSSOP |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Maximum Output Current | 0.4 A |
| Output Voltage | 3 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.25@400mA|0.004@5mA V |
| Accuracy | ±1.5 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 425mA |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Voltage - Output | 3V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 400mA |
| Current - Output | 400mA (Max) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Voltage - Input | Up to 10V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.97mm |
| Height | 0.97mm |
| Length | 3mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | MSOP, VSSOP |
| Pin Count | 8 |
| Width | 3mm |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Current | 400 mA |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Series | REG113-3 |
| Unit Weight | 0.000917 oz |
| Input Voltage MAX | 10 V |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Dropout Voltage - Max | 0.325 V at 400 mA |
| Voltage Regulation Accuracy | 1.5 % |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 1.8 V |
咨询QQ
热线电话