所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16PDIP |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Logic Family | F |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Fabrication Technology | Bipolar |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Decoders / Demultiplexers |
| Number of Lines (Input / Output) | 3 / 8 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Packaging | Tube |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Operating Temperature Range | 0 C to + 70 C |
| Operating Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Polarity | Inverting |
| Mounting | Through Hole |
| Absolute Propagation Delay Time | 9 |
| Package Width | 6.6(Max) |
| PCB | 16 |
| Screening Level | Commercial |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Supplier Package | PDIP |
| Standard Package Name | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum High Level Output Current | -1 |
| Package Length | 19.69(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 13(Typ) |
| Package Height | 5.08(Max) - 0.51(Min) |
| Maximum Low Level Output Current | 20 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Other Names | 296-3552-5 |
| Package/Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | SN74F138 |
| Unit Weight | 0.033570 oz |
| Number of Lines In/Out | 3 / 8 |
| Technology | Bipolar |
| Logical Function | Decoder/Demux |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Output Type | Standard |
| Package Type | PDIP |
| Propagation Delay Time | 9 ns |
| Number of Elements | 1 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Logic Type | :Decoder / Demultiplexer |
| No. of Outputs | :8 |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Logic Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :16 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| MSL | :- |
| Family Type | :F |
| Weight (kg) | 0.005 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Operating Temperature Max | :70°C |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| IC Applications | :Data Transmission Systems, Memory Decoders |
| Logic IC Base Number | :74138 |
| Logic IC Family | :F |
| Logic IC Function | :3-to-8 Line Decoder / Demultiplexer |
| Supply Voltage Range | :4.5V to 5.5V |
| Termination Type | :Through Hole |
| Case | DIP16 |
| Kind of integrated circuit | 3 to 8 line, decoder, demultiplexer |
| Multiplicity | 1 |
| Gross weight | 1.73 g |
| Integrated circuit type | digital |
| Collective package [pcs] | 25 |
| spg | 25 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | PDIP (N) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | F |
| tpd @ Nom Voltage | 9 |
| Bits | |
| Input Level | |
| HiRel | Y |
| Package Group | PDIP SO SOIC |
| Reference Design | |
| VCC | 5.5 |
| Datasheet | SDFS051B |
| Output Level | |
| F @ Nom Voltage | 70 |
| ICC @ Nom Voltage | 20 |
| Rating | Military |
| Output Drive (IOL/IOH) | 20/-1 |
| TI Design | |
| Voltage | 5 |
咨询QQ
热线电话