所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28TSSOP |
| Resolution | 10 Bit |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Architecture | Pipelined |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Signal to Noise Ratio | 60(Typ) dB |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Channels | 1 |
| Conversion Rate | 40000 KSPs |
| SNR | 60 dB |
| Interface Type | Parallel |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-28 |
| Maximum Power Dissipation | 125 mW |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of Converters | 1 |
| Packaging | Tube |
| Series | THS1041 |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Voltage Reference | Internal, External |
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.5LSB |
| Package Width | 4.5(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Mounting | Surface Mount |
| PCB | 28 |
| Maximum Power Dissipation | 125 |
| EU RoHS | Compliant |
| Differential Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Input Voltage | ±0.5V/±1V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Standard Package Name | TSSOP |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Package Length | 9.8(Max) |
| Pin Count | 28 |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Differential Nonlinearity | -0.9/1LSB |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs and Type | 2 Single-Ended, Unipolar; 1 Differential, Unipolar |
| Other Names | 296-13332-5 |
| Package/Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Unit Weight | 0.004145 oz |
| Status | OBSOLETE |
| Replaced By | ADC10040CIMTX/NOPB |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | TSSOP (PW) | 28 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Power Consumption | 103 |
| ENOB | 9.5 |
| HiRel | |
| Package Group | TSSOP |
| Analog Voltage AV/DD | 3.6 |
| Input Range | 2V (p-p) |
| Reference Design | |
| Interface | Parallel CMOS |
| # Input Channels | 1 |
| Operating Temperature Range | 0 to 70 |
| Reference Mode | Int Ext |
| Datasheet | SLAS289C |
| Digital Supply | 3.6 |
| SINAD | 60 |
| TI Design | |
| Rating | Catalog |
| INL | 1.5 |
| Analog Input BW | 900 |
| SFDR | 70 |
咨询QQ
热线电话