所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8PDIP |
| Resolution | 8 Bit |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Channels | 1 |
| Conversion Rate | 40 KSPs |
| SNR | Yes |
| Interface Type | Serial, SPI |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 6 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-8 |
| Maximum Power Dissipation | 15 mW |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of Converters | 1 |
| Packaging | Tube |
| Series | TLC549 |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Voltage Reference | External |
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5LSB |
| Package Width | 6.6(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| PCB | 8 |
| EU RoHS | Compliant |
| Differential Input | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Input Voltage | 5V |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | PDIP |
| Standard Package Name | PDIP |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 6 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Package Length | 10.16(Max) |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 |
| Package Height | 5.08(Max) - 0.51(Min) |
| Differential Nonlinearity | ±0.5LSB |
| Lead Shape | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate (Per Second) | 40k |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs and Type | 1 Single-Ended, Unipolar |
| Package/Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |
| Length | 9.81mm |
| Package Type | PDIP |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Width | 6.35mm |
| Unit Weight | 0.015535 oz |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Rated Input Volt | 5 |
| Number of Elements | 1 |
| Sample Rate | 40 KSPS |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Input Polarity | Unipolar |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 3 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 6 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Differential Linearity Error | �0.5LSB |
| Resolution (Bits) | :8bit |
| Supply Voltage Type | :Single |
| Supply Voltage Min | :3V |
| Supply Voltage Max | :6V |
| Supply Current | :1.8mA |
| Digital IC Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :8 |
| Input Channel Type | :Single Ended |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| A/D / D/A Features | :CMOS, Serial O/P, Successive Approximation |
| Base Number | :549 |
| Conversion Time | :17µs |
| IC Case Style | :DIP |
| IC Generic Number | :549 |
| Linearity Error | :0.5% |
| Linearity Error ADC / DAC + | :0.5LSB |
| Linearity Error ADC / DAC - | :0.5LSB |
| Logic Function Number | :549 |
| No. of Channels | :1 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Power Dissipation Ptot Max | :6mW |
| Supply Voltage Range | :3V to 6V |
| Supply Voltage Range - Analogue | :3V to 6V |
| Termination Type | :Through Hole |
| Weight (kg) | 0.000833 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Sampling speed | 40ksps |
| Case | DIP8 |
| Converter resolution | 8bit |
| Multiplicity | 1 |
| Integrated circuit type | A/D converter |
| Gross weight | 0.91 g |
| Number of channels | 1 |
| Supply voltage | 3...6V DC |
| Interface | Serial |
| Collective package [pcs] | 100 |
| Relative accuracy | 0.5LSB |
| spg | 100 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | |
| Package | Pins | PDIP (P) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 50 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slas067c.gif |
| Power Consumption | 9 |
| ENOB | |
| HiRel | Y |
| Package Group | PDIP SO SOIC |
| Analog Voltage AV/DD | 6 |
| Input Range | |
| Reference Design | |
| # Input Channels | 1 |
| Reference Mode | Ext |
| Datasheet | SLAS067C |
| Digital Supply | 6 |
| SINAD | |
| TI Design | |
| Rating | Military |
| INL | 0.5 |
| Analog Input BW | |
| SFDR |
咨询QQ
热线电话