所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5|9|12 V |
| Type | Standard |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Maximum High Level Output Current | -10 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 100 mA |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 360µA |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 15 V |
| Frequency | 2.1MHz |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 296-35974-1 |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Maximum Input Frequency | 2MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | SOIC-8 |
| Pin Count | 8 |
| Timer Type | Standard |
| Width | 3.91mm |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Product Category | Timers & Support Products |
| Series | TLC555 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Unit Weight | 0.002561 oz |
| Supply Voltage - Max | 15 V |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supply Voltage - Min | 2 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Power Dissipation | 0.725 W |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| High Level Output Current | -10 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| # Internal Timers | 1 |
| Low Level Output Current | 100 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5/9/12 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 15 V |
| DELETED | Compliant |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2500 | LARGE T&R |
| Rating | Military |
| No of Outputs | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 -40 to 85 0 to 70 |
| Package Group | PDIP SO SOIC TSSOP |
| Datasheet | SLFS043F |
| Output Level | |
| VCC | 15 |
| Output Frequency | |
| Reference Design | Y |
| TI Design | Y |
| Special Features | |
| HiRel | Y |
| Divider Ratio | |
| Operating Frequency Range | |
| Tradename | LinCMOS |
| Operating Supply Current | 250 uA |
| Brand | Texas Instruments |
| Pd - Power Dissipation | 725 mW |
咨询QQ
热线电话