所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC |
| Resolution | 8 Bit |
| Conversion Rate | 143 Ksps |
| Architecture | R-2R |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 20 us |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs and Type | 4 Voltage, Unipolar; 4 Voltage, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 5µs, 7µs |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 143k |
| Number of Converters | 4 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Packaging | Tube |
| Other Names | 296-3019-5 |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Package / Case | SOIC-20 Wide |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| Unit Weight | 0.018953 oz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 15.75 V |
| Supply Voltage - Min | 14.25 V |
| Number of DAC Outputs | 4 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | TLC7226 |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Voltage Reference | External |
| Interface Type | Parallel |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Temp Range | -25C to 85C |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -25C |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | -5/12/-5/15 V |
| Power Supply Requirement | Single/Dual |
| Dual Supply Voltage (Min) | 0/11.4 V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 14.25 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 15.75 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 15 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | -5.5/16.5 V |
| Resolution (Bits) | :8bit |
| Sampling Rate | :143kSPS |
| Input Channel Type | :Parallel |
| Supply Voltage Range | :11.4V to 16.5V, -5.5V to 0V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :20 |
| Supply Current | :6mA |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (16-Dec-2013) |
| Base Number | :7226 |
| IC Case Style | :SOIC |
| IC Generic Number | :7226 |
| Linearity Error | :0.4% |
| Linearity Error ADC / DAC + | :1LSB |
| Linearity Error ADC / DAC - | :1LSB |
| No. of Bits | :8 bit |
| No. of Channels | :4 |
| No. of DACs | :4 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Supply Voltage Max | :16.5V |
| Supply Voltage Min | :11.4V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000513 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slas060f.gif |
| Output Range Min | -5 |
| Power Consumption | 90 |
| DAC: Channels | 4 |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Sample / Update Rate | 0.143 |
| Gain Error | 0.1 |
| Reference Design | |
| Interface | Parallel |
| DNL | |
| Datasheet | SLAS060F |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Output Range Max | 10 |
| INL | 1 |
| Reference: Type | Ext |
| SNR | |
| SFDR |
咨询QQ
热线电话