所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC |
| Resolution | 8 Bit |
| Conversion Rate | 143 Ksps |
| Architecture | R-2R |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 20 us |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Converters | 4 |
| Number of DAC Outputs | 4 |
| Interface Type | Parallel |
| Settling Time | 20 us |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-20 |
| Packaging | Reel |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Series | TLC7226 |
| Factory Pack Quantity | 2000 |
| Supply Voltage - Max | 15.75 V |
| Supply Voltage - Min | 14.25 V |
| Voltage Reference | External |
| Typical Single Supply Voltage | 15 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 7.6(Max) |
| PCB | 20 |
| Maximum Dual Supply Voltage | -5.5/16.5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Maximum Settling Time | 20 |
| Minimum Operating Temperature | -25 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 15.75 |
| Minimum Dual Supply Voltage | 0/11.4 |
| Typical Dual Supply Voltage | -5/12|-5/15 |
| Package Length | 13(Max) |
| Pin Count | 20 |
| Minimum Single Supply Voltage | 14.25 |
| Package Height | 2.35(Max) |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs and Type | 4 Voltage, Unipolar; 4 Voltage, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 143k |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Unit Weight | 0.018953 oz |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2000 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slas060f.gif |
| Output Range Min | -5 |
| Power Consumption | 90 |
| DAC: Channels | 4 |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Sample / Update Rate | 0.143 |
| Gain Error | 0.1 |
| Reference Design | |
| Interface | Parallel |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 0 to 70 |
| DNL | |
| Datasheet | SLAS060F |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Output Range Max | 10 |
| INL | 1 |
| Reference: Type | Ext |
| SNR | |
| SFDR | |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Brand | Texas Instruments |
| Height | 2.35 mm |
| Number of Channels | 4 Channel |
咨询QQ
热线电话