所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8DSO |
| Polarity | Positive |
| Type | Linear |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Input Voltage | 45 V |
| Maximum Output Current | 0.15 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.25@100mA V |
| Accuracy | ±2 % |
| Line Regulation | 40 mV |
| Load Regulation | -15(Typ) mV |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Linear Regulators - Standard |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Output Current | 0.15 A |
| Input Voltage MAX | 45 V |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | DSO |
| Input Voltage MIN | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Reel |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Part # Aliases | SP000358646 TLE42794GXT TLE42794GXUMA1 |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 150mA |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8 |
| Voltage - Output | 5V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA |
| Voltage - Input | 5.5 V ~ 45 V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | TLE42794GCT |
| Series | TLE42794 |
| Width | 4 mm |
| Product | Voltage Regulator |
| Brand | Infineon Technologies |
| Quiescent Current | 150 uA |
| PSRR / Ripple Rejection - Typ | 70 dB |
| Length | 5 mm |
| Dropout Voltage - Max | 0.5 V |
| Height | 1.45 mm |
咨询QQ
热线电话