所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC |
| Resolution | 10 Bit |
| Conversion Rate | 283 Ksps |
| Architecture | Resistor-String |
| Digital Interface Type | Serial (SPI, QSPI, Microwire) |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±0.6 %FSR |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Settling Time | 7 us |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 7.6(Max) |
| PCB | 20 |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| Maximum Settling Time | 7 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 13(Max) |
| Pin Count | 20 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 |
| Package Height | 2.35(Max) |
| Packaging | Tape and Reel |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Outputs and Type | 8 Voltage, Unipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 3µs |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate (Per Second) | 283k |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Number of Converters | 8 |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 2000 |
| Package / Case | SOIC-20 Wide |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| Unit Weight | 0.018953 oz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Number of DAC Outputs | 8 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | TLV5608 |
| Integral Nonlinearity | +/- 2 LSB |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Voltage Reference | External |
| Interface Type | QSPI, Serial (SPI, Microwire) |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package Type | SOIC |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Analog and Digital |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2000 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slas268g.gif |
| Output Range Min | 0 |
| Power Consumption | 18 |
| DAC: Channels | 8 |
| HiRel | |
| Package Group | TSSOP SOIC |
| Sample / Update Rate | 0.283 |
| Gain Error | 0.6 |
| Reference Design | |
| Interface | Serial SPI |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| DNL | |
| Datasheet | SLAS268G |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Output Range Max | 5.1 |
| INL | 2 |
| Reference: Type | Ext |
| SNR | |
| SFDR | |
| Operating Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Brand | Texas Instruments |
| Height | 2.35 mm |
咨询QQ
热线电话