所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Number of Outputs | 2 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Standard Package | 250 |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Voltage - Output | 0.76 V ~ 7 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output | 2A, 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Output Type | Adjustable |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| PWM Type | Hybrid |
| Type | Step-Down (Buck) |
| Voltage - Input | 4.5 V ~ 18 V |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Output Current | 3 A |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Series | TPS542941 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage MAX | 18 V |
| Output Voltage | 0.76 V to 7 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Input Voltage MIN | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Topology | Buck |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | QFN (RSA) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| Preset Vout | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | alt_slvsbi3b.gif |
| Undervoltage Lockout | Fixed |
| 7 to 30 Vin Max | 7 to 30 Vin Max |
| Control Mode | D-CAP2 |
| Iout2 | 3 |
| HiRel | |
| Vout | 7 |
| Brand | |
| Package Group | HTSSOP QFN |
| Reference Design | |
| <7 Vin Max | |
| Duty Cycle | 85 |
| Iout | 2 |
| Switch Current Limit | 4.7 |
| Datasheet | SLVSBI3B |
| Vout2 | 7 |
| Compensation | Not Needed |
| Special Features | Enable Light Load Efficiency Power Good Synchronous Rectification |
| Market Segment | Consumer & Portable Electronics |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Soft Start | Fixed |
| Iq | 1.3 |
| Vin | 18 |
| >30 Vin Max Converter | |
| Vref Accuracy | 1 |
| Regulated Outputs | |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Product | Voltage Regulators |
| Input Voltage | 4.5 V to 18 V |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
咨询QQ
热线电话