所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6TO-263 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.17@1A V |
| Accuracy | ±2 % |
| Line Regulation | 0.15 %/V |
| Load Regulation | 0.25 %/A |
| Reference Voltage | 1.263 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Low Dropout Regulators - LDO |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MAX | 6 V |
| Output Current | 1 A |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | PFM-5 |
| Input Bias Current (Max) | 0.075 mA |
| Input Voltage MIN | + 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Reel |
| Factory Pack Quantity | 500 |
| Voltage Regulation Accuracy | 2 % |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.17@1A |
| Package Width | 9.65(Max) |
| Minimum Input Voltage | 1.8 |
| PCB | 5 |
| Screening Level | Extended |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | TO-263 |
| Standard Package Name | D2PAK |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Package Length | 10.67(Max) |
| Special Features | Current Limit|Thermal Shutdown Pr... |
| Pin Count | 6 |
| Package Height | 4.83(Max) |
| Output Voltage | 1.5 |
| Maximum Output Current | 1 |
| Accuracy | ±2 |
| Tab | Tab |
| Maximum Input Voltage | 6 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 1.1A |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Voltage - Output | 1.5V |
| Current - Output | 1A (Max) |
| Voltage - Input | 1.8 V ~ 6 V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Unit Weight | 0.051355 oz |
| Series | TPS72515 |
| Input Bias Current - Max | 0.075 mA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Package Type | TO-263 |
| Polarity Type | Positive |
| Output Voltage Accuracy | �2 % |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Input Voltage (Max) | 6 V |
| Input Voltage (Min) | 1.8 V |
| Topology | LDO |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.17@1A |
| Input Voltage | 6 V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | |
| Package | Pins | DDPAK/TO-263 (KTT) | 5 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 500 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | alt_slvs341e.gif |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Fixed Output Options | 1.5 |
| Vout | 1.5 |
| Package Group | DDPAK/TO-263 SOT-223 |
| Output Options | Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Enable Overcurrent Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 |
| Output Capacitor Type | Ceramic |
| Iout | 1 |
| Datasheet | SLVS341E |
| Vout2 | |
| Noise | |
| Vdo | 170 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 0.07 |
| PSRR @ 100KHz | 19 |
| Vin | 6 |
| Regulated Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 75 uA |
| Ib - Input Bias Current | 75 uA |
| Brand | Texas Instruments |
| Length | 10.16 mm |
| Height | 4.58 mm |
| Dropout Voltage | 170 mV |
咨询QQ
热线电话