所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 250mA |
| Standard Package | 2,500 |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Voltage - Output | 1.8V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.04V @ 250mA |
| Current - Output | 250mA (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Voltage - Input | Up to 5.5V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | SOT-223 (DCQ) | 6 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2500 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_sbvs229a.gif |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Accuracy | 1 |
| Fixed Output Options | 1.8 |
| Vout | 1.8 |
| Package Group | SOT-223 |
| Output Options | Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Enable Fast Transient Response Overcurrent Protection Reverse Current Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 |
| Output Capacitor Type | Cap Free Ceramic |
| Iout | 0.25 |
| Datasheet | SBVS229A |
| Vout2 | |
| Noise | 30 |
| Vdo | 40 |
| Rating | Automotive |
| TI Design | |
| Iq | 0.4 |
| PSRR @ 100KHz | 16 |
| Vin | 5.5 |
| Regulated Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 400 uA |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Series | TPS73218-Q1 |
| Brand | Texas Instruments |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Dropout Voltage | 40 mV |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话