所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Standard Package | Cut Tape |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20VQFN EP |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Standard Package Name | QFN |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Package Height | 0.95(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Package Width | 3.65(Max) |
| PCB | 20 |
| Package Length | 4.65(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Lead Shape | No Lead |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Applications | Power Supplies |
| Current - Supply | 75µA |
| Voltage - Supply | 2.2 V ~ 6.5 V |
| Package/Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 296-19438-1 |
| Dimensions | 4.65 x 3.65 x 0.95mm |
| Efficiency | 95% |
| Height | 0.95mm |
| Length | 4.65mm |
| Line Regulation | 0.075 (LDO) %/V, 0.1 (Buck) %/V |
| Load Regulation | 0.01 (LDO) %/mA, 0.6 (Buck) %/A |
| Maximum Input Voltage | 6.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Output Current | 3A |
| Maximum Output Voltage | 6.5 (Buck) V, 6.5 (LDO) V |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage | 1 (LDO) V, 1.2 (Buck) V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Package Type | QFN |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Switching Regulator | Yes |
| Width | 3.65mm |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Product Category | PMIC Solutions |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Output Current | 0.3 A, 3 A |
| Description/Function | Integrated power management ICs for Xillinx Spatan-3 FPGAs |
| Series | TPS75003 |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Unit Weight | 0.001598 oz |
| Output Voltage | 1 V to 6.5 V, 1.2 V to 6.5 V |
| Supply Voltage | 2.2 V to 6.5 V |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | QFN-20 |
| Supply Current | 0.15 mA |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Case Length | 4.5 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Case Height | 0.9 mm |
| Rad Hardened | No |
| Primary Input Voltage | :6.5V |
| No. of Outputs | :1 |
| Voltage Regulator Case Style | :QFN |
| No. of Pins | :20 |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 2 - 1 year |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :75003 |
| IC Generic Number | :75003 |
| Logic Function Number | :75003 |
| Supply Voltage Min | :2.2V |
| Weight (kg) | 0.000018 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | VQFN (RHL) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| Step-Up DC/DC Controller | 2 |
| Switching Frequency | |
| Functional Diagram | alt_sbvs052i.gif |
| Package Group | VQFN |
| Step-Down DC/DC Controller | 2 |
| Step-Down DC/DC Converter | |
| HiRel | |
| Processor Supplier | |
| Vout | 6.25 |
| LDO | 1 |
| Step-Up DC/DC Converter | |
| Reference Design | |
| Processor Name | |
| Vin | 6.5 |
| Iout | 3 |
| Datasheet | SBVS052I |
| Special Features | |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 0.075 |
| Regulated Outputs | 3 |
| Shutdown Current | 0.05 |
咨询QQ
热线电话