所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 600V ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 10mF |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 10A dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 600V dc |
| Absolute Maximum Resistance Measurement | 60MΩ |
| Absolute Maximum Temperature Measurement | +1372°C |
| AC Current Measurement Resolution | 0.01µA ac |
| AC Voltage Measurement Resolution | 0.1mV ac |
| Battery Life | 500 h |
| Battery Type | AAA x 4 |
| Best AC Current Accuracy | ±1.5% + 3 Digits |
| Best AC Voltage Accuracy | ±4% + 3 Digits |
| Best Capacitance Measurement Accuracy | ±1.9% + 2 Digits |
| Best DC Current Accuracy | ±1% + 3 Digits |
| Best DC Voltage Accuracy | ±0.5% + 2 Digits |
| Best Resistance Measurement Accuracy | ±1.5% + 3 Digits |
| Best Temperature Measurement Accuracy | ±1% + 1 °C |
| Capacitance Measurement Resolution | 1nF |
| DC Current Measurement Resolution | 0.01µA dc |
| DC Voltage Measurement Resolution | 0.1mV dc |
| Dimensions | 55 x 86 x 169mm |
| Display Type | LCD |
| Functions Measured | AC Current, AC Voltage, Capacitance, Continuity, DC Current, DC Voltage, Diode, Frequency, Resistance, Temperature |
| Height | 169mm |
| Length | 55mm |
| Maximum Frequency | 1kHz |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Model Number p | U1232A |
| Multimeter Type | Handheld |
| Resistance Measurement Resolution | 0.1Ω |
| Safety Category | CAT III 600 V |
| Safety Category Level | CAT III |
| Safety Category Voltage | 600V |
| Temperature Measurement Resolution | 0.1°C |
| True RMS | Yes |
| Weight | 365g |
| Width | 86mm |
| DMM Type | :Hand Held |
| Voltage Measuring Range DC | :600mV to 600V |
| Voltage Measuring Range AC | :600mV to 600V |
| Current Measuring Range DC | :60µA to 10A |
| Current Measuring Range AC | :60µA to 10A |
| Resistance Measuring Range | :600ohm to 60Mohm |
| Frequency Measuring Range | :99.99Hz to 99.99kHz |
| Capacitance Measuring Range | :1000nF to 10mF |
| Temperature Measuring Range | :- |
| No. of Digits | :4 |
| DMM Response Type | :True RMS |
| DMM Functions | :AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance |
| Ranging | :Auto, Manual |
| Display Count | :6600 |
| Plug Type | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| No. of Digits / Alpha | :4 |
| Weight (kg) | 1.2 |
| Tariff No. | 90303100 |
| Brand/Series | U1230Series |
| CurrentRange | 10A |
| Display | 6600Counts,LCD |
| MeasuringRate | 5/sec |
| ResistanceRange | 60MΩ |
| VoltageRange | 600V |
| DC voltage measuring accuracy | ±(0,5% + 2 digits) |
| Resistance measuring accuracy | ±(0,9% + 3 digits) |
| DC current measuring accuracy | ±(1% + 2 digits) |
| Diode test | 2V |
| Conform to the norm | EN61010 600V CAT III |
| Meter type | digital multimeter |
| Weight with battery | 371g |
| Frequency measuring accuracy | ±(0,1% + 2 digits) |
| Frequency measuring range | 99,99...99,99kHz |
| AC current measuring accuracy | ±(1,5% + 2 digits) |
| Continuity test | acoustic signal for R |
| Capacitance measuring accuracy | ±(1,9% + 2 digits) |
| Multiplicity | 1 |
| Associated items | U1168A, U1171A, U1173A, U1174A |
| Gross weight | 0.68 kg |
| DC current measuring range | 6/10A, 60µ/600µA |
| Capacitance measuring range | 1n...10µ/100µ/1000µ/10mF |
| Overall dimensions (W x D x H) | 169 x 86 x 52mm |
| Resistance measuring range | 600/6k/60k/600k/6M/60MΩ |
| AC voltage measuring accuracy | ±(1% + 3 digits) |
| Power supply | 4 batteries 1,5V LR03 (AAA) |
| AC current measuring range | 6/10A, 60µ/600µA |
| DC voltage measuring range | 600m/6/60/600V |
| AC voltage measuring range | 600m/6/60/600V |
咨询QQ
热线电话