所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 7 V |
| Maximum Input Voltage | 20 V |
| Maximum Output Current | 0.1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1.7@40mA V |
| Accuracy | ±5 % |
| Line Regulation | 150 mV |
| Load Regulation | 60 mV |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Packaging | Tube |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output | 5V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 1.7V @ 40mA |
| Current - Output | 100mA (Max) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Input | 7 V ~ 20 V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Width | 3.91mm |
| Product Category | Voltage Regulators - Standard |
| Output Current | 0.1 A |
| Factory Pack Quantity | 75 |
| PSRR / Ripple Rejection - Typ | 49 dB |
| Series | UA78L05A |
| Unit Weight | 0.002561 oz |
| Input Voltage MAX | 20 V |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | 7 V |
| Operating Temp Range | 0C to 125C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Polarity Type | Positive |
| Output Voltage Accuracy | �5 % |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Input Voltage | 20 V |
| Input Voltage (Min) | 7 V |
| Topology | Standard |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 1.7@40mA |
| Input Voltage Min | :7V |
| Input Voltage Max | :20V |
| Output Voltage Nom. | :5V |
| Voltage Regulator Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (16-Dec-2013) |
| Accuracy % | :5% |
| Base Number | :78 |
| No. of Outputs | :1 |
| Operating Temperature Range | :0°C to +125°C |
| Operating Voltage Tolerance + | :5% |
| Output Current Max | :0.1A |
| Output Voltage Max | :5V |
| Output Voltage Min | :4.75V |
| Primary Input Voltage | :10V |
| Supply Voltage Max | :20V |
| Supply Voltage Min | :7V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000175 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 125 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 75 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Fixed Output Options | 5 |
| Vout | 5 |
| Package Group | SOIC SOT-89 TO-92 |
| Output Options | Fixed Output |
| Reference Design | Y |
| Additional Features | Overcurrent Protection Thermal Shutdown |
| Output Capacitor Type | Cap Free Non-Ceramic |
| Iout | 0.1 |
| Datasheet | SLVS010U |
| Vout2 | |
| Noise | 42 |
| Vdo | 1700 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | Y |
| Iq | 3.8 |
| PSRR @ 100KHz | |
| Vin | 20 |
| Regulated Outputs | 1 |
咨询QQ
热线电话